Разширени вени – какво трябва да знаем

Хроничната венозна недостатъчност (ХВН) описва състояние, което засяга венозната система на долните крайници, при което вените не успяват ефективно да върнат кръвта от крайниците обратно към сърцето. Състоянието възниква вследствие на отслабване на съединителната тъкан, която формира стените на вените. Това отслабване води до разширяване на вените в долните крайници. Освен това, клапите, които предотвратяват обратното движение на кръвта надолу, също губят своята ефективност и не функционират както трябва. Крайният резултат е нарушение на кръвообращението.
Епидемиология и разпространение
Честотата на хронична венозна недостатъчност в световен мащаб е 64%, когато се разглеждат пациенти, класифицирани между класовете C1 и C6, като за България честотата е около 83%.
Заболяването е по-разпространено при жените (51%), отколкото при мъжете (32%), като разпространението нараства с възрастта и индекса на телесна маса. Всяка година приблизително 150 000 нови пациенти са диагностицирани с хронична венозна недостатъчност и близо 500 милиона долара се използват за грижите за тези пациенти. Ако ХВН не се лекува, обикновено прогресира и води до посттромботичен (постфлебитичен) синдром и венозни язви.
Причини
Обикновено клапите в по-дълбоките вени на краката поддържат движението на кръвта напред към сърцето. При продължителна (хронична) венозна недостатъчност стените на вените са отслабени и клапите са увредени. Това кара вените да останат пълни с кръв, особено когато стоите прави.
Рискови фактори за венозна недостатъчност включва:
- Възраст;
- Фамилна анамнеза за това състояние;
- Женски пол (свързан с нивата на хормона прогестерон);
- История на дълбока венозна тромбоза на краката;
- Затлъстяване;
- Бременност;
- Седене или стоене в изправено положение за дълги периоди;
- Висок ръст;
Диагностика
Симптомите при хронична венозна недостатъчност могат да бъдат от леко козметично проявление до предизвикване на сериозно болки. Те са променливи, като се увеличават с възрастта и се наблюдават по-често при жени. Пациентите могат да имат:
- Тежест;
- Усещане за подуване;
- Крампи;
- Уморени крака;
- Сърбеж по кожата;
- Пулсираща, пареща болка;
Първата стъпка за диагностициране на хронична венозна недостатъчност е физически преглед, по време на който може да бъде установено подуване, кожни промени, разширени вени или язви на крака. Лекуващият лекар може да назначи и образна диагностика:
- Дуплексен ултразвук – комбинира доплер и конвенционален ултразвук, за да създаде двуизмерни, движещи се изображения на кръвоносните съдове в краката.
- Магнитно-резонансна венография (флебография) – вид сканиране, което използва радиовълни, за да предостави изображения на вените на краката. Той може да открие кръвен поток и препятствия дълбоко в краката.
- CT венография – използва серия от рентгенови лъчи и компютърен софтуер за откриване на кръвен поток и съсиреци в дълбоките вени на краката. Контрастно багрило се инжектира във вена, за да подчертае кръвния поток.
Превенция
Има няколко стъпки, които можете да предприемете, за да намалите вероятността от развитието на венозна недостатъчност, дори и да имате фамилна обремененост:
- Първата стъпка е поддържането на активен начин на живот. Изследвания показват, че дори 30 минути умерена физическа активност на ден са достатъчни за поддържане на мускулна функция и за подобрение на кръвообращението. Освен това, редовните упражнения помагат за предотвратяване на тромбообразуване и подобряват функциите на мускулите във венозните стени и клапите.
- Здравословното хранене също играе ключова роля за поддържане на кардиоваскуларното здраве. Увеличаването на приема на свежи плодове и зеленчуци, храни богати на фибри и течности е важно, както и избягването или ограничаването на сол, захар, алкохол, наситени и транс мазнини.
- Често пренебрегван фактор е носенето на стегнати чорапи и високи токчета, които могат да затруднят кръвообращението. Подобен ефект има и горещата вода при къпане, която може да доведе до подуване на вените и влошаване на възпалителни симптоми.
- Контрастният душ, който включва редуване на много топла и студена вода, също е полезен за подобрява кръвообращението в тялото. Това упражнение е полезно и за кожата.
- Друг доказано работещ механизъм е носенето на компресорни чорапи и чорапогащници. Те оказват налягане върху долните крайници, което помага за стимулиране на правилния кръвен поток от краката обратно към сърцето и намаляват подуването.
Упражнения за подобряване на венозната циркулация:
Тромб и рискови фактори за тромбоза
Тромбът представлява образуване на кръвни съсиреци в лумена на кръвоносните съдове. Те могат да възникнат във вените, артериите или капилярите, при повреда на стената на кръвоносните съдове. Образуването на тромб е защитна реакция на организма срещу загубата на кръв – това може да бъде проблем, когато съсирек ограничи притока на кръв или блокира кръвоносните съдове. Освен това части от тромба е възможно да се откъснат, да се пренасят с кръвния поток и да запушат съдове на други места. Това се нарича тромбоемболия и може да причини сериозни увреждания, инвалидност или смърт, в зависимост от това кръвоснабдяването на кой жизненоважен орган е нарушено.
Рискови фактори за тромбоза:
- Травми и хирургия – активността на системата за съсирване на кръвта е твърде висока, всяка травма или хирургическа операция може да бъде опасна;
- Сърдечни заболявания – сърдечна недостатъчност, артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, предсърдно мъждене;
- Кръвни промени – повишени нива на хемоглобин и фибриноген, увеличен брой на тромбоцитите;
- Разширени вени;
- Ниска мобилност – например в случай на парализа;
- Заседнал начин на работа;
- Затлъстяване;
- Пушене;
- Генетична предразположеност;
- Използване на орални контрацептиви;
- Злокачествени заболявания;
При хронична венозна недостатъчност или разширени вени вземи NatAspin H:
NatAspin H е хранителна добавка, която подобрява циркулацията на кръвта, намалява риска от тромбообразуване и благоприятства дейността на сърдечно-съдовата система. Представлява синергична комбинация от натокиназа и хидрокситирозол и има физиологичен ефект..
Натокиназата е протеолитичен фибирнолитичен ензим с мощно и доказано действие в разграждането на фибрина. Намира се в традиционното японско ястие Натто, което се приготвя от ферментирали соеви зърна и съдържа бактерията bacillus subtilis. Чрез своя троен механизъм на действие, натокиназата предотвратява образуването на тромби. Посредством ефекта си върху плазмина увеличава циркулацията на кръв в крайниците и по този начин намалява отока във венозния съд. Това се случва сравнително бързо, поради което субективните симптоми, като подуване, парене и болка, се повлияват в рамките на първите часове от приема.
Около 80% от действието му се дължат на директно разрушаване (лизиране) на тромбите в цялата кръвоносна система. Останалите 20% се характеризират с повишаване на плазмените нива на TPA (тъканен плазминоген активатор) чрез блокиране на основния му инхибитор PAI1, както и чрез стимулация на превръщането на проурокиназа в урокиназа. И двата синергични механизма водят до стимулацията на плазмин и на нашите собствени фибринолитични възможности. По този начин натокиназата поддържа нормалното състояние на кръвта.
Хидрокситирозол представлява най-мощният антиоксидант от природен произход, който е познат на медицината. Има 15 пъти по-висока антиоксидантна способност от добре познатия Зелен чай и 3 пъти по-висока от CoQ10 (коензим Q10). Чрез своето действие подобрява здравето на съдовата стена във венозния басейн. Допълнително намалява тромбообразуването и увеличава ефективността на препарата по безопасен начин.
При пациенти на антикоагулантна или антиагрегантна терапия, препоръчваме консултация с лекар или фармацевт за включване на NatAspin H!
Коментари