Премини към основното съдържание

Д-р Веселина Иванова, хематолог: Липозомалното желязо повишава повече и по-бързо нивата на хемоглобин спрямо останалите перорални форми

Д-р Веселина Иванова, хематолог: Липозомалното желязо повишава повече и по-бързо нивата на хемоглобин спрямо останалите перорални форми

Този уикенд се проведе традиционното издание на форума „Време за бебе“, който обхваща най-важните неща, които трябва да знаете за бременността и първата година на бебето. Събитието обединява бъдещите родители и най-добрите лектори и специалисти, които споделят полезни съвети и важна информация.

Темата за желязодефицитна анемия по време на бременност засегна д-р Веселина Иванова, хематолог в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.

Желязодефицитната анемия е най-често срещаната анемия. Въпреки това има много различни видове анемии, като хематолозите ги делим на три големи групи – нормохромни, микрохромни или хипохромни. Към микрохромните се отнася ЖДА, но и един малко по-рядък вроден генетичен синдром – Таласемия”, заяви д-р Иванова, като обясни, че анемията не е болест, а симптом, който протича с понижени нива на хемоглобина, като причините може да са много.

Какво представлява Желязодефицитната анемия?

Желязодефицитната анемия е състояние, при което в организма няма достатъчно желязо, за да се произвежда адекватно количество хемоглобин — белтъкът в червените кръвни клетки, който транспортира кислород от белите дробове до тъканите на тялото.

Желязното изчерпване е най-ранната фаза  на железен дефицит, при което депата желязо са намалени или липсващи, но серумното желязо и хемоглобиновото ниво са нормални. 

Железният дефицит, но без налична анемия, е по-напреднал стадий, който се характеризира с липса на железни депа и ниско серумно желязо.

ЖДА е най-напредналият стадий, при който са изчерпани депата, серумното желязо е ниско и хемоглобинът също е нисък.

Какво представлява Таласемията?

Таласемията е често бъркана с Желязодефицитна анемия, но тя не представлява анемия на желязо и нейните носители нямат нужда от железен препарат. Хората, които имат Таласемия, не винаги проявяват тежка анемия и могат да имат нормални нива на хемоглобина. Проблемът обаче идва, когато и двамата родители са генетично предразположени към Таласемия – тогава може да се роди дете с много тежка форма, която понякога е несъвместима с живота“, обясни д-р Иванова като уточни, че разлика между двете анемии може да се  установи чрез изследване на серумния феритин.

Кога говорим за анемия?

Когато хемоглобинът спадне под 120 г/л при жените и под 140 г/л при мъжете. „За анемия при бременни се приема хемоглобин под 110 г/л в първи триместър, под 105 г/л във втори триместър и под 100 г/л след раждането“, посочи хематологът.

Пред присъстващите д-р Иванова обърна внимание и на честотата на разпространение на ЖДА: „Среща се при 1/3 от населението на Земята, 13-15% от населението на България. Това е и най-честата причина за анемия по време на бременност в развиващите се и развити държави. Основната причина е, че не се храним пълноценно“, заяви тя.

По думите й при бременната жена нуждата от желязо е почти два пъти по-голяма и затова не винаги може да си осигурят тези количества през храната. „Тук идва ролята на добавките. Колкото повече напредва бременността, толкова повече имаме нужда от добавка с желязо, дори и все още да нямаме тежка анемия“, сподели специалистът.

Какви са симптомите на ЖДА?

  • Умора – раздразнителност, сърцебиене, задух, главоболие;
  • Синдром на уморената домакиня при жените – повишена нервност и избухливост;
  • Синдром на неспокойните крака;
  • Невромускулна система – дори и лека ЖДА води до нарушена мускулна сила, покачва се млечната киселина;
  • Нарушава се и способността да се поддържа телесната температура;
  • Косопад;
  • Спад на имунитет и инфекции;
  • Нарушения в менструацията;

Според д-р Иванова нови проучвания установяват връзка между след родилната депресия и железния дефицит по време на бременността.

Железният дефицит може да има негативно влияние и върху плода – често може да има забавяне в развитието, както и раждане на дете с ЖДА. Затова апелирам да бъде правена ранна профилактика. Препоръчителният дневен прием на желязо е 15-30 мг за всички жени. Има таблетни и венозни форми, които обаче имат много контраиндикации“, обясни хематологът.

В тази връзка д-р Иванова представи железният препарат на фирма Валентис и обясни защо харесвам желязото на SmartHit: „В абревиатурата има „IV“ за интравенозно, но то всъщност е липозомно и затова се усвоява много лесно. Железният йон, който обикновено дразни стомаха и предизвиква метален вкус, е затворен в една липозомална капсула, която много наподобява нашите клетки. Този тип капсула предпазва стомашната лигавица от дразнене и много по-добре се усвоява“, обясни лекарят.  

SmartHit Ferrum е хранителна добавка, която може да бъде приемана още в началото на бременността и това да поддържа нивата на хемоглобина. „Жените, които ползват тази хранителна добавка потвърждават, че нямат стомашно дразнене и железен послевкус“, посочи тя.

В една капсула SmartHit Ferrum се съдържа 27 mg желязо, което се усвоява на 100%. „На пазара има продукти с много повече съдържание на желязо, но реално нашият организъм не може да приеме тази голяма дозировка, по-голямата част не се усвоява, а се изхвърля“, обясни д-р Иванова.

Желязото на SmartHit се намира под две форми – капсули и течна форма.

1 капсула SmartHit Ferrum съдържа:

  • Желязо – 27 mg;
  • Витамин C – 70 mg (подобрява усвояването на желязото);
  • Витамин B6 – 1,4 mg;
  • Витамин B12 – 2,5 μg.

1 доза (5ml) SmartHit Ferrum Liquid съдържа:

  • Желязо – 14 mg 

*Тази форма е удобна и може да бъде ползвана и от деца.

За кого е подходящ приемът на желязо?

  • Бременни или кърмещи жени;
  • Небременни жени, особено с тежък менструален цикъл;
  • Възрастни хора;
  • Хора с храносмилателни и бъбречни заболявания (особено на диализа);
  • Вегани или вегетарианци;

Липозомалното желязо постига по-голямо повишение в нивата на хемоглобин спрямо останалите перорални форми. В сравнение между липозомен железен пирофосфат, железен бисглицинат и железен сулфат при ЖД анемични пациенти,  се наблюдава значително по-бързо и по-добро повишаване на нивата на хемоглобин с липозомалния препарат“, обясни на финала д-р Веселина Иванова.

Коментари

Коментирай първи
Всички коментари се модерират, преди да бъдат публикувани.