Вагинални инфекции – видове, симптоми, лечение

Вагиналните инфекции са широко разпространен здравословен проблем, засягащ жените от всички възрасти, особено тези в репродуктивна възраст. Те представляват нарушаване на естествената микробиологична среда на влагалището, което може да бъде предизвикано от различни микроорганизми като бактерии, гъбички и протозои. При нормални условия, вагиналната среда се характеризира с преобладаване на полезни бактерии, основно лактобацили, които поддържат киселинна среда (pH около 3.8-4.5), възпрепятстваща развитието на патогенни микроорганизми. Всяко нарушение на този баланс може да доведе до инфекция и поява на симптоми като сърбеж, парене и патологичен секрет.
Основни видове вагинални инфекции:
- Бактериална вагиноза (BV): Причинява се от дисбаланс на вагиналната флора, при което полезните лактобацили са заместени от бактерии като Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis и Bacteroides. Симптомите включват сивкав секрет с неприятна миризма, сърбеж и дразнене. Диагностицира се лесно чрез критериите на Amsel, които включват наличие на специфичен секрет, миризма, pH над 4.5 и „ключови клетки“.
- Вулвовагинална кандидоза (VVC): Причинена основно от гъбичките Candida albicans, но напоследък зачестяват и инфекции от други видове Candida. Симптомите включват силен сърбеж, зачервяване, бял и гъст секрет. Предразполагащи фактори са бременност, диабет, орални контрацептиви и прием на антибиотици.
- Трихомониаза: Полова инфекция, причинена от протозоата Trichomonas vaginalis. Симптомите включват жълто-зелен пенест секрет, неприятна миризма и болка при полов акт. Важна е и ролята ѝ като кофактор при предаването на HIV.
- Аеробен вагинит: Нов тип инфекция, характеризираща се с повишено вагинално pH над 5, жълтеникав секрет с неприятна миризма и наличие на аеробни бактерии от чревния тракт, особено E.coli.
Данните показват, бактериалната вагиноза представлява 40-50% от случаите на вагинит, вагиналната кандидоза - 20-25%, а трихомониазата - 15-20%. В световен мащаб, честотата на трихомониазата е около 174 милиона случая годишно, което представлява 10-25% от всички вагинални инфекции.
В България, бактериалната вагиноза се открива при 15-20% от пациентките в първичните акушеро-гинекологични амбулатории, при 10-30% от бременните жени и при 25-40% от жените, посетили кабинети по полово предавани болести.
Симптоми и диагностика
- Променен вагинален секрет: Секретът може да промени цвета, миризмата и консистенцията си. В зависимост от типа на инфекцията, той може да бъде бял, жълтеникав, зеленикав или сивкав, с неприятна миризма или без специфичен мирис.
- Сърбеж: Това е един от най-често срещаните симптоми. Може да варира от леко дразнене до силен и продължителен сърбеж, който може да причини допълнително раздразнение на кожата.
- Парене: Паренето често се усеща при уриниране или през цялото време в интимната зона. Този симптом може значително да влоши качеството на живот и да направи ежедневните дейности дискомфортни.
- Дискомфорт и болка при полов акт: Тези симптоми могат да бъдат резултат от възпаление и раздразнение на вагиналната лигавица и могат да окажат влияние върху сексуалния живот и личните отношения.
- Зачервяване и оток: Възпалителните процеси при вагиналните инфекции могат да причинят зачервяване, подуване и болезненост на външните гениталии и околната кожа.
Правилната диагностика е от ключово значение и трябва да бъде потвърдена от лабораторни изследвания, особено при неуспех на началното лечение.
Методи на лечение: Лечението на вагиналните инфекции зависи от конкретния причинител и тежестта на симптомите. Най-често се използват локални препарати като кремове, гелове и вагинални супозитории, които доставят активното вещество директно на мястото на инфекцията. В по-тежки случаи може да се наложи системна терапия с перорални лекарства. Особено ефективни са продуктите, които регулират вагиналното pH чрез съставки като борна киселина, както и пробиотиците, които възстановяват нормалната микрофлора и предотвратяват повторни инфекции.
Превенция и хигиена: Поддържането на балансирана вагинална среда чрез подходящи хигиенни продукти, избягване на агресивни душове, носене на памучно бельо и редовни гинекологични прегледи са основни мерки за превенция на вагиналните инфекции.
Заключение: Въпреки високото разпространение на вагиналните инфекции, съвременната медицина предлага разнообразни ефективни стратегии за локално лечение и превенция, насочени към подобряване на качеството на живот на жените и справяне с нарастващата резистентност към традиционните медикаменти.
При вагинални инфекции или за предпазване от такива вземете:
Коментари