Премини към основното съдържание

NATASPIN H в ендоваскуларната терапия

NATASPIN H в ендоваскуларната терапия

NatAspin H е много добра опция за пациенти с висок риск от кървене, поради натокиназата, която съдържа. Може да се използва самостоятелно при профилактика, а ако искаме да имаме директно медикаментозно лечение за стентиране и всички останали кардиоваскуларни терапии, можем да го използваме в комбинация с P2Y12 инхибитор. При пациентите ни  няма нито един исхемичен инцидент от коронарен и каротиден стент, когато използваме комбинирана терапия от NatAspin H и P2Y12 инхибитор“. Това заяви д-р Страхил Василев, част от Клиниката по кардиология в Аджибадем Сити Клиник, по време на Балканския Ендоваскуларен Конгрес в София.

Лекцията на тема „NatAspin H в ендоваскуларната терапия“ е спонсорирана от фармацевтична компания Валентис. BEC се организира за единадесета поредна година с подкрепата на Световната федерация за интервенционално лечение на инсулт (WIST), Международното общество на ендоваскуларните специалисти (ISEVS) и Българското дружество по интервенционална кардиология (Bulsic).

Конгресът е посветен на интервенции при остър инсулт, стентиране на каротидните артерии, ендоваскуларни процедури и много други теми.

NatAspin H е хранителна добавка, която комбинира две основни съставки: натокиназа и хидрокситирозол. Натокиназата е ензим, извлечен от нато – традиционна японска храна, приготвена от ферментирали соеви зърна. Хидрокситирозолът, получен от маслини, е мощен антиоксидант, известен със своите ползи за сърдечно-съдовата система“, посочи д-р Василев.

Пред присъстващите в залата гости кардиологът обясни как действа натокиназата:

  • Директно разгражда фибрина (протеин, участващ в образуването на кръвни съсиреци).
  • Превръща проурокиназата в урокиназа, която подпомага разграждането на съсиреци.
  • Стимулира образуването на тъканен активатор на плазминогена (t-PA), който играе ключова роля в естествения процес на разграждане на съсиреци.

Той допълни и други положителни ефекти на ензима, като намаляване на високото кръвно налягане, липидопонижаващ ефект, невропротективни действия, антитромбоцитни и антикоагулантни ефекти.

Натокиназата директно разгражда фибрин. Тя повишава освобождаването на тъканен активатор на плазминогена (t-PA), което води до увеличено образуване на плазмин. Стимулира производството на ензими, разграждащи съсиреците, като урокиназа, чрез превръщането на проурокиназа в урокиназа. Потиска образуването на тромбоксан, което води до намалена агрегация на тромбоцитите, без да предизвиква риск от кървене, което наблюдаваме при приложение на ацетилсалициловата киселина“, обясни още д-р Василев.

По думите му, в периода 2020-2025 година центърът на клиниката има 630 хоспитализирани клинични пациенти, при които е започната медикаментозна терапия, включително с NatAspin H: „Основната причина за това е антитромботичният ефект на продукта. Терапията е приложена при пациенти с различна степен на атеросклеротична обремененост – исхемична болест на сърцето, заболявания на периферните артерии, предсърдно мъждене, аортни аневризми и дисекация“, допълва той.

Пред присъстващите на конференцията в хотел Хилтън кардиологът цитира два казуса, като един от тях е със 78-годишен мъж със сърдечна недостатъчност, тежка аортна клапна стеноза, исхемична болест на сърцето и предсърдно мъждене. При приемане пациентът няма включен антикоагулант в терапията си, а лабораторните резултати показват анемия и нисък брой тромбоцити. Взема се решение за имплантиране на TAVI и назначаване на OAC – Sintrom в комбинация с NatAspin H.

Пациентът се нуждаеше от двойна антитромботична терапия поради предсърдното мъждене, коронарния стент, имплантиран преди 1 месец, и TAVI. При проследяването пациентът е стабилен, без симптоми на сърдечна недостатъчност, без кръвоизливи или исхемични усложнения. Лабораторните резултати показват нормален брой тромбоцити и компенсиран анемичен синдром“, обясни д-р Василев.

Специален гост за лекцията беше и доц. Пламен Петровски – член на Европейската кардиологична асоциация, Европейското дружество по сърдечна недостатъчност и Европейската асоциация по аритмология.

„От 2015 година използваме NatAspin H като средство за предотвратяване на инсулт - при пациенти, при които се наблюдава кървене и не могат да толерират антагонист на витамин К. В момента имаме около 215 пациенти в нашата база данни, но само нашият център прилага този подход. Сравнението между действието на натокиназа за профилактика и на антагонистите на витамин K показва, че натокиназата се справя малко по-добре по отношение на кървенето и тромботичните усложнения“, обясни доц. Петровски.

Covid-19 показа ролята на натокиназата в предотвратяването както на тромбоза, така и на тромбоемболия, благодарение на наследената ѝ фибринолитична активност“, припомни чл.-кор. проф. д-р Иво Петров началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити Клиник и допълни: „Тя е естествен фибринолитик, единственият орален такъв“, каза още той.

С подкрепата на чл.-кор. проф. д-р Иво Петров предстои клинично проучване за анализиране и сравнение на антитромботичните ефекти на NatAspin H спрямо aцетилсалициловата киселина и P2Y12 инхибитор.

Коментари

Коментирай първи
Всички коментари се модерират, преди да бъдат публикувани.