Премини към основното съдържание

Нови насоки за витамин D: наука, противоречия и клинична практика

Нови насоки за витамин D: наука, противоречия и клинична практика

Неотдавнашните насоки на Ендокринното общество относно добавките и изследванията за витамин D предизвикаха значителен дебат сред медицинските специалисти.

Какви бяха основните насоки на Ендокринното общество и защо те предизвикаха реакцията на медицинската общност?

Основни препоръки:

Новите насоки предлагат ограничаване на добавките и рутинните изследвания за витамин D за повечето здрави възрастни. Основните точки включват:

  • Липса на необходимост от добавки над препоръчителните дневни дози за възрастни под 75 години, освен ако няма специфични индикации.
  • Изключения за по-високи дози при деца (за предотвратяване на рахит), бременни и възрастни над 75 години (за намаляване на риска от смъртност).
  • Избягване на рутинното изследване на нивата на 25-хидроксивитамин D, като се посочва липсата на достатъчно доказателства за връзка между тези нива и предотвратяването на заболявания.

Реакцията : 

Повече от 200 лекари и читатели реагираха на доклада, като много от тях изразиха силно несъгласие, а критиците дори твърдят, че насоките пренебрегват ключови групи и здравни състояния, потенциално повлияни от нивата на витамин D. Основните забележки включват:

 

1. Пренебрегване на уязвими групи
Лекари подчертаха, че състояния като автоимунни заболявания, проблеми с абсорбцията и ограничено излагане на слънце са често срещани. Те настояват за персонализирано изследване и допълване, особено за културно или религиозно ограничени групи и нощни работници.

2. Широкото въздействие на дефицита
Коментатори напомниха за потенциалните роли на витамин D в сърдечносъдовото здраве, имунната функция и здравето на устната кухина. Според тях, игнорирането на тези фактори омаловажава значителни ползи, доказани от наличната литература.

3. Съображения относно изследванията
Отказът от рутинни изследвания за витамин D предизвика остри критики. Някои твърдят, че идентифицирането на дефицити позволява навременни интервенции и подобряване на здравните резултати. Други считат, че този подход противоречи на принципите на превантивната медицина.

 

Балансиране на насоките с практиката

Докато насоките предоставят рамка за клинични решения, мнозина лекари настояват за подход, фокусиран върху пациента, отчитайки индивидуалните рискови фактори и здравословно състояние.

Бъдещият път

Дебатът подчертава сложността при превръщането на научните доказателства в универсални насоки. Витамин D остава обект на текущи изследвания, а новите доказателства може да променят бъдещите препоръки. Дотогава лекарите трябва да балансират между насоките, своята експертиза и уникалните нужди на пациентите.

Предлагаме ви следните норми за прием на витамин D, съгласувани със здравните специалисти в страната:

 

А тук ви споделяме и лабораторните норми за нива на витамин D в кръвта, които определят дали страдате от дефицит или не:

 

Виж и нашите продукти с витамин Д:

SmartHit Vitamin D3 (2000 IU)   

  

 

SmartHit Vitamin D3+K2 (Витамин D3 – 25 µg/ 1000 IU; Витамин K2 – 45)

Oilesen Vitamin D3 (1000 UI)

Oilesen Vitamin D3 (400 UI)

Oilesen Vitamin D3 (400 UI), drops 10ml

Коментари

Коментирай първи
Всички коментари се модерират, преди да бъдат публикувани.