Най-добрите оръжия в борбата със стареене на кожата
Световната здравна организация прогнозира, че броят на хората над 60 години ще се удвои до 2050 г., достигайки 2,1 милиарда. С увеличаването на продължителността на живота и по-продължителното излагане на слънце стареенето на кожата се превръща в сериозен здравословен проблем. Последният етап от стареенето често е свързан със синдрома на хронична кожна крехкост, известен като „дерматопороза“. Този синдром, който се характеризира с изключителна атрофия на кожата, води до загуба на механична функция, което прави кожата податлива на разкъсвания при лек стрес или натиск. Това води до значителна заболеваемост и смъртност поради меки тъканни инфекции, засилени от забавено заздравяване на раните.
Очакваната честота на дерматопороза варира от 30% при пациенти над 60 години до 37,5% при тези над 65 години, като е по-честа при жените (43,9%) в сравнение с мъжете (27,5%).
Целта на анти-ейджинг терапиите е не само подобряване на външния вид, но и повишаване на физическото здраве на кожата.
РЕТИНОИДИ
Ретиноидите са семейство производни на витамин А (ретинол), които могат да бъдат както естествени, така и синтетични. Те насърчават пролиферацията на кератиноцитите, синтеза на колаген, подобряват бариерната функция на епидермиса и инхибират разграждането на колаген, както и трансепидермалната загуба на вода.
Ретиноидите са едни от най-често използваните активни съставки в анти-ейджинг терапиите, като съществуват клинични доказателства за тяхната ефективност като топични агенти за борба със стареенето. Витамин А е първият витамин, одобрен от Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) като агент срещу бръчки, способен да променя външния вид на кожата и да има анти-ейджинг ефекти.
ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА
Хиалуроновата киселина е полимер с молекулна маса над 10,6. В своята високомолекулна форма, хиалуроновата киселина, която се произвежда естествено в организма, способства хидратацията на епидермиса, като ефективно абсорбира и задържа вода, подобно на гъба в кожата. Тя също така играе роля на вискоеластичен амортисьор в дермата на младите хора.
ВИТАМИН C
Един от най-важните антиоксиданти в областта на козметиката е витамин C (аскорбинова киселина). Аскорбиновата киселина намалява реактивните кислородни видове (ROS). Тези ROS се генерират от различни фактори , като замърсяване на въздуха от емисии на превозни средства и фабрики, UV радиация от слънцето и депозити на наночастици върху кожата – всички те допринасят за възпаления на кожата и стареене.
Витамин C също така стимулира синтеза на колаген и увеличава дебелината на дермата. Освен това е показано, че той потиска металопротеиназите (MMP), които са отговорни за разграждането на колаген.
ВИТАМИН E
Витамин E (α-токоферол) играе съществена роля в структурата и физиологичните функции на кожата, където действа като липофилен антиоксидант. Освен че улавя свободните радикали, витамин E регулира сигнални пътища, като възпаление, клетъчна апоптоза и пролиферация на клетките.
Доказано е, че в области на кожата, засегнати от старческа пурпура, има изчерпване на витамин E поради хронично излагане на UV светлина. Топични продукти, съдържащи витамин E, биха могли частично да коригират този дефицит.
НИАЦИНАМИД (Витамин B3)
Друг нов подход в анти-ейджинг терапиите е намаляването на възпалително стареене (инфламетейджинг). Възпалителното стареене е крайната обща пътека в процеса на стареене. Най-често използваният анти-възпалителен агент в безрецептурни продукти е ниацинамид, производно на витамин B3.
Ниацинамид блокира производството на реактивни кислородни видове (ROS) в клетките, предотвратявайки оксидативни увреждания на ДНК и липидите на клетъчните мембрани, които водят до дефектна клетъчна функция, проявяваща се с напредването на възрастта. Също така е показал, че забавя процеса на клетъчно стареене и удължава репликативния живот на нормални човешки фибробласти.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
В заключение, няколко избрани активни съставки са доказали своята ефективност в таргетирането на процесите на стареене на кожата, а именно хиалуроновата киселина (HA), ретинал, витамините C и E, и ниацинамид. Интересно е, че някои от тези активни съставки показват синергични ефекти, когато се използват в комбинация. Комбинирането на козмецевтични съставки може да усили техните ползи и да подобри значително външния вид на кожата.
В борбата със стареене на кожата, ние ви предлагаме:
Коментари