Премини към основното съдържание

Съществува ли възрастова дискриминация в здравеопазването?

Съществува ли възрастова дискриминация в здравеопазването?

Според изследвания, през последните десетилетия населението на Европа живее по-дълго. Средната продължителност на живота на стария континент се е увеличила с около 12 години в периода между 1960 и 2022 г. Въпреки по-бавния напредък по време на пандемията от COVID-19, тенденцията изглежда продължава.

Освен че европейците живеят по-дълго, техните нива на раждаемост намаляват. Това означава, че броят на хората на възраст между 75 и 84 години се очаква да нарасне с цели 56.1% до 2050 г., докато населението под 55 години вероятно ще намалее с 13.5%.

Това налага промяна в отношението към възрастта, включително сред здравните специалисти.

Здравеопазването не е изключение от възрастовата дискриминация

Систематичен преглед, публикуван в списание PLOS ONE през 2020 г., установява, че възрастта често е фактор, който определя кой ще получи определени медицински грижи или лечения. Например, проучване на 9105 хоспитализирани пациенти показва, че здравните специалисти са значително по-склонни да отказват животоподдържащи лечения на по-възрастни пациенти. Друго изследване разкрива, че възрастните хора често се изключват от клинични проучвания, дори когато става въпрос за заболявания, които обикновено се проявяват на по-късен етап от живота, като Паркинсон.

В здравеопазването съществуват различни нива на възрастова дискриминация“, обяснява д-р Хана Суифт, преподавател по социална и организационна психология в Университета на Кент, Великобритания. Според нея дискриминацията е заложена в закони, правила и практики. Това става особено очевидно по време на пандемията, когато здравните специалисти трябваше да решават кого да лекуват, използвайки възрастта като критерий. Според д-р Суифт дискриминацията става явна и на междуличностно ниво чрез покровителствен език или предлагане на ненужна помощ на възрастни хора въз основа на предположения за техните когнитивни и физически способности.

Често погрешно се свързва по-високата възраст с понижаване на здравословното състояние и активността“, казва д-р Итай Манхайм, гостуващ постдокторант в Университета на Нидерландия пред изданието Medscape. „Въпреки това възрастните хора са изключително разнообразна група с големи различия, включително и в здравословното състояние. Това може да повлияе на взаимодействието на здравните професионалисти с тях, като се предполага слабост или проблеми с паметта само въз основа на възрастта.“

Последствията

Дискриминацията въз основа на възрастта влияе върху физическото, психическото и социалното благополучие на жертвите си.

Преглед в PLOS ONE установява, че възприеманата или самоопределена възрастова дискриминация е свързана със значително по-лоши здравни резултати във всички изследвани държави. Същият изследователски екип изчислява, че приблизително 6.3 милиона случая на депресия в световен мащаб са свързани с дискриминацията въз основа на възраст.

Друго проучване показва, че излагането на негативни възрастови стереотипи намалява мотивацията за здравословен начин на живот и увеличава риска от сърдечно-съдови инциденти.

Какво може да се направи?

Здравните специалисти често контактуват с възрастни хора в техните най-уязвими моменти, което може да затвърди негативните стереотипи за тях като уязвими или болни“, казва Суифт. „Не всички възрастни хора, обаче, отговарят на тези стереотипи. Много от тях могат да живеят добре и самостоятелно.

Д-р Манхайм добавя, че е важно да се повиши осведомеността относно възрастовата дискриминация. „Обучението на здравните специалисти за по-добро разбиране на процеса на стареене може да помогне за намаляване на техните предразсъдъци и по-добра подготовка за адекватно реагиране на нуждите на възрастните пациенти.

Не можем да обезценяваме живота на възрастните хора, само защото са по-възрастни“, заявява д-р Нена Георганци, ръководител на програма за човешки права в AGE Platform Europe. „Важно е всички ние, особено правителствата, да поемем отговорност за защита на човешките права на хората от всички възрасти.

 

Погрижете се за здравето си с продуктите на Валентис в следните категории:

Имунна система

 

Кости и Стави

Сърце и Кръвоносни съдове

Сухожилия

Коментари

Коментирай първи
Всички коментари се модерират, преди да бъдат публикувани.